2015. augusztus 22., szombat

Wordpress és a frissítés

Ha Wordpress honlapod/blogod van, akkor tudod, hogy előbb-utóbb meg kell tanulnod a frissítést. Ez nem olyan nagy ördöngösség, ha jó a tárhelyed.


Mit jelent jelen esetben a jó tárhely?
Ami támogatja az automatikus frissítéseket, azt, hogy te, a saját honlapod vezérlőpultján ki tudd adni a frissítésre a parancsot.

Ha még mindig úgy kell frissítened, hogy letöltöd a zip fájlt a gépedre, kicsomagolod, majd felküldöd a tárhelyedre, ezek után még bűvészkedsz vele, akkor jobb, ha utána nézel, a tárhelyeden tudnál-e egyszerűbben is frissíteni. Lehet, hogy tudnál, csak nem tudsz róla.

Ha csak a kézi vezérlésű Wordpress frissítés lehetséges, akkor a legközelebbi tárhelyhosszabbítás előtt keress másik szolgáltatót, persze előtte kérdezz rá, a jelenlegi helyen van-e olyan csomag, ahol nem kell ennyit szenvedned.

A Wordpress több elemből épül fel, van maga a Wordpress, mint felület és motor, ahol dolgozni tudsz, illetve, ami "meghajtja" a honlapod, ezen kívül adatbázis, ami tárolja az adatokat, sablon, ami a külcsínt biztosítja, és különböző kényelmi funkciókat, valamint bővítmények, amik "okosabbá" teszik a honlapodat.
Wordpress frissítés állapota a vezérlőpulton megtekinthető

A Wordpress frissítése után nagyon hamar kijönnek a sablonfrissítések, és a pluginokat is szépen sorban frissítenünk kell.

Ha eddig elbliccelted a frissítést, gondold végig, miért is jó ez neked. A frissítések egy része a biztonságot célozza, ezt automatikusan tudják a Wordpress verziói már több mint egy éve. A frissítések másik része a programkörnyezet fejlesztéséből adódik, egyre többet tud a Wordpress, és egyre kényelmesebben lehet kezelni.

Ha nem frissítesz, támadási felületet biztosítasz a honlapod ellen, és persze más felhasználók ellen is. Egy-két verziófrissítést még ki lehet hagyni, hiszen előfordul, hogy ezek szinte havonta követik egymást, sőt, volt, amikor ennél is gyorsabban, de az, hogy hónapokig oda se nézel, kell-e valamit tenned, már nem elfogadható.

Sok tárhelyszolgáltató igyekszik "nevelni" a felhasználókat. Levelet küld arról, ideje frissíteni. Ez jó dolog, mert valljuk be, azért naponta nem nézegetjük, vajon jött-e új verzió. Ha valaki nagyon elmarad a frissítéssel, és esetleg ma, amikor a 4.3 verzió kapcsán írok, még a 3.9-nél tart, ne csodálkozzon, ha egyszer csak elérhetetlen lesz a honlapja. Ez azért van, mert a nem frissített honlapok veszélyeztetik a szerveren levő többi, frissített honlapot is.

Az egészen biztos, hogy a keretrendszer (Wordpress) frissítéséről időről-időre értesítést kapunk, mert van frissítés.

Mi van akkor, ha te úgy tapasztalod, a sablonodat nem is kell frissíteni, és a pluginok közül is csak néhányat, míg másokat már évek óta nem kellett.

Ekkor kezdj el gyanakodni!
A sablonokat is frissíteni kell, lehet, hogy a fejlesztője nem minden Wp verziónál dolgozza át, de ha már egy év is eltelt azóta, hogy telepítetted, és még egyszer sem volt frissítésre kijelölve, akkor ez számodra nem olyan dolog, aminek örülnöd kellene.
Ha egy sablont "soha" nem kell frissíteni, azt jelenti, a fejlesztője magára hagyta. Lehet, már egy másik sablont készített helyette, vagy akár az egész sablonkészítéssel felhagyott.
Egy új bejegyzésben fogom megmutatni, hol lehet megtalálni a sablon adatait.

Ugyanez érvényes a telepített pluginokra/bővítményekre is. Ha még egyszer sem frissítetted, először nézd meg, hátha a vezérlőpultodon ott a figyelmeztetés, frissíteni kell! Amelyik plugint régen telepítetted, és még mindig nem kell frissíteni, szintén megérdemli, hogy utána nézz, és ha valóban nincs frissítése, akkor másikat keress helyette.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése